Diş Teli Temizliği Nasıl Yapılır?

Sağlıklı dişlere ve ağız yapısına kavuşmak için, ayrıca güzel ve kaliteli dişlere sahip olabilmek için diş teli tedavisine başvurabilirsiniz. Ancak sadece diş teli tedavisiyle bahsettiğimiz ağız ve diş sağlığına kavuşamazsınız. Bunun için ağız ve diş hijyeninizi diş teli tedavisi süresince dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde hem daha sağlıklı ağız ve diş yapısına kavuşabilirsiniz hem de inci gibi görünen dişlere kavuşabilirsiniz. Diş teli tedavisi sürecinde ağız ve diş hijyeninizi tam anlamıyla gerçekleştirebilmek için Diş teli temizliği çalışmalarına da dikkat etmelisiniz.

Diş teli tedavisi alıyorsanız ağız ve diş hijyeninize gereken özen göstermeniz, hem tedavi sürecini kısaltır hem de daha başarılı sonuçlar almanızı yardımcı olur. Ağız ve diş temizliğinizi gerçekleştirirken sadece dişlerinizi fırçalamanız yeterli olmayacaktır. Diş fırçalamaya ek olarak diş teli temizliği, diş ipi ve gargaralar kullanmaya özen göstermelisiniz.

Diş teli temizliğiOrtodonti tedavilerinde kullanılan diş tellerinin etraflarına ve dişlerler arasındaki boşluklara ulaşabilmek oldukça zordur. Bu nedenle bu bölgelerin temizliğini gerçekleştirmek normal diş fırçalarıyla mümkün olmayabilir. Bu bölgeleri temizlemek için diş teli temizliği arayüz fırçası kullanabilirsiniz. Braketlerin arasını temizleyebilmek için arayüz fırçası en iyi seçenektir. Dişlerinizi fırçalarken diş braketleri de tam anlamıyla temizleyebilmek için braketleri ve etrafını tek tek fırçalamalısınız.

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ve diş teli temizliğinizi en iyi şekilde tamamlayabilmek için diş ipi ve gargaraları kullanmayı aksatmamalısınız. Buna ek olarak diş teli temizliği için tükettiğiniz yiyecek ve içeceklere de ayrıca dikkat etmelisiniz. Çünkü şekeri yüksek olan, asit derece fazla olan besinler hem dişlere hem de diş teline zarar verebilir.

Diş Teli Takılıyken Ağız ve Diş Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Kolay diş teli temizlemek

Diş teli tedavisinden yararlanan bireyler ağız ve diş hijyeni için daha çok çaba sarf etmeleri gerekir. Uzman diş hekiminizin sizler için uygun gördüğü diş fırçasını ve diş macununu kullanmaya özen göstermelisiniz. Çünkü diş fırçanızın diş teline ve braketlere zarar verebilme olasılığı vardır.

Diş teli temizliği için siz hangi ürünleri kullanıyorsunuz? önerdiğiniz ürünler nelerdir?

Dişlerinizi fırçalarken daha hassas davranmanız gerekmektedir. Hiçbir şekilde baskı uygulamamalısınız. Dişlerinizi fırçalarken diş fırçasının sert plastik kısımları hiçbir şekilde braketlere temas etmemelidir. Aksi taktirde braketlerin zarar görmesine ve telin yamulmasına, hatta kopmasına bile neden olabilir. Bu şekilde diş teli tedavi süreci sekteye uğrayabilir ve uzayabilir.

Diş teli takılıyken yediğiniz gıdalara dikkat etmelisiniz. Tatlı, şekerli ve asitli besinleri tüketmemelisiniz. Diş teli takılıyken şarap, üzüm ve bunun gibi leke yapabilecek şeyleri tüketmekten kaçınmalısınız. Sakız, şeker gibi dişlere ve diş tellerine yapışacak gıdaları, sert ve kabuklu yiyecekleri tüketmeyiniz.

Diş Teli Temizliği İçin Temel Yöntemler Nelerdir?

 

Diş Teli Fırçası Fiyatı

 

Site haritası yolu gösterir.
Doktorya's Hortclux