Diş Teli Türleri

Diş teli tedavisinde kullanılan araçlar genellikle aynı amaca hizmet ediyor olsalarda yapılarına göre farklılık göstermektedirler. Diş teli türleri genelde diş yapısının bozukluğuna göre farklılık gösteriyor ve bazende estetik görünümü açısından hastaların özel istekleri doğrultusunda kullanılan malzemeler değişebiliyor. Toplumda genellikle bilinen Metal, Şeffaf , Renkli ve Görünmez diş teli türlerine ek olarak bir yeni türleri ve bu diş tellerinin diğerlerine göre farklılıklarını sizin için detaylı bir şekilde anlatacağız.

Diş teli, çeşitli nedenlerden dolayı dişlerin diziliminde meydana gelen çapraşıkları ve yamuklukları tedavi ettirmek için başvurulan bir tedavi yöntemidir. Diş teli tedaviyle hem dişlerinizdeki dizilim problemlerini tedavi ettirebilirsiniz hem de estetik gülüş tasarımına sahip olabilirsiniz. Buna ek olarak alt ve üst çenedeki ileri ya da geri olma sorunlarını da diş teli tedavisiyle tedavi ettirebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Diş Teli Türleri Hangileri?

diş teli türleriİnsanlar dişlerindeki dizilim sıkıntılarını tedavi ettirebilmek, estetik bir gülüş tasarımına sahip olabilmek için diş teli tedavisinden yararlanmak isterler. Ancak hangi diş teli tedavisinin kendisine uygun olup olmadığını karar vermeleri gerekmektedir. Bu nedenle diş teli türleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Bu şekilde uzman diş hekiminin görüş ve düşünceleri doğrultusunda, sizlerin tercihleri ve bütçeniz göz önüne alınarak hangi diş teli türünü kullanacağınıza karar verebiliriniz.

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

Diş teli türleri hakkında bilgi sahibi olarak, diş tellerinin artıları ve eksileri konularında da bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede size en uygun diş telini seçerek tedavi olabilirsiniz. Diş Teli Çeşitleri şunlardır.

  • Metal Diş Telleri
  • Görünmez Diş Telleri
  • Şeffaf Diş Telleri
  • Şeffaf Plaklar

Metal Diş Teli

en iyi diş teli çeşiti

Metal diş teli, geçmişten günümüze kadar uzanan en eksi tel çeşididir. Diş teli tedavisinde,  önceki dönemlerde en çok uygulanan diş teli çeşididir. Teller ve braketler metal olduğu için ortodonti tedavileri arasındaki en sağlam diş teli türüdür. Sağlam olmasına karşın metal braket ve teller dışarıdan bakıldığında insanlara estetik açıdan sıkıntılar çıkarabilir. Metal braketler diğer insanlar tarafından direk fark edilebilir. Bu durumda sizler için sıkıntı oluşturabilir. Ancak metal diş tellerinin oluşturabileceği estetik sıkıntı, sizler için problem değilse metal diş teli tedavi sizler için oldukça iyi bir tedavi türüdür.

Görünmez Diş Teli

Görünmez diş teli, Lingual diş teli olarak da adlandırılmaktadır. Görünmez diş telinde kullanılan braketler ve tel dişlerin iç kısımlarına yerleştirildiğinden dolayı bu ismi almıştır. Metal diş teli tedavisinden farklı olarak bu tedavi diğer insanlar diş tellerini ve braketleri fark etmesi neredeyse imkânsızdır. Bu da diş teli tedavisi için yardım almak isteyen, fakat estetik açıdan kaygı duyanlar için oldukça önemli bir alternatif olmaktadır. Estetik kaygınız varsa Lingual diş teli tedavisi için uzman diş hekimlerine başvurabilirsiniz.

Şeffaf Diş Teli

hangi diş teli daha iyiŞeffaf diş teli, metal diş teli ve görünmez diş teli tedavisinde kullanılan metal braketler ve teller yerine şeffaf braketler ve tel kullanıldığı için bu ismi almıştır. Şeffaf diş teli tedavisi Lingual ve metal diş teli tedavisini göre biraz daha pahallıdır. Şeffaf diş teli tedavisine genellikle sürekli olarak insanlarla iletişim halinde olanlar, sosyal medya fenomenleri ve estetik açıdan çok kaygı duyanlar başvurmaktadır.

Şeffaf Plak

Şeffaf plak, özel ölçütler doğrultusunda laboratuar ortamında seri halinde üretilmektedir. Seri halinde üretilen plaklar belirli bir süre içerisinde değiştirilmektedir. Ortodonti tedavileri arasında en pahallı olan diş teli çeşididir.

 

Site haritası yolu gösterir.
Doktorya's Hortclux