Lingual Diş Teli Tedavisi (Görünmez Diş Teli)

Lingual diş teli, halk tarafından görünmez diş teli olarak adlandırılmaktadır. Diş diziliminde çapraşıkları ve yamuklukları tedavi ettirmek için kullanılan braketlerin ve diş telinin dişlerinin iç kısmına yerleştirilmesinden dolayı görünmez diş teli olarak adlandırılmıştır. Dişleri iç kısımlarına yerleştirilen braketler ve diş teli dışarıdan bakıldığında fark edilmesi oldukça zordur. Bu nedenle metal diş telinin yarattığı estetik sorunun ortadan kaldırmak için Lingual diş teli tedavisini alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Lingual Diş Teli Kimlere Uygulanabilir?

Lingual diş teli, dişlerin arka yüzeylerine yapıştırılan braketlerle ve bu braketleri sıkmak için kullanılan tel ile gerçekleştirilen ortodonti tedavisidir. Görünmez diş teli olarak da bilenen bu yöntemi her yaştan insan yaptırabilir. Ayrıca bu tedaviyi aşağıdaki sorunları olan herkes yaptırabilir.

  • Alt ve üst çenenin kapanışında dengesizlikler varsa
  • Alt çenenin geride olması nedeniyle üstte yer alan dişler öne geçiyorsa
  • Dişlerde kaymalar mevcutsa
  • Dişlerin diziliminde çapraşıklar ve yamukluklar varsa
  • Ortodonti tedavisi almak isteyen insanlar estetik açıdan sorun yaratacağını düşüyorsa ve bu nedenle tedavi almıyorsa, görünmez diş teli en iyi alternatiflerden biridir.

lingual diş teli nedirLingual diş teli tedavisinden yararlanacak olan insanlar bazı avantajlara sahip olabilirler. Lingual diş teli avantajları şunlardır.

  • Metal diş tellerinin yarattığı estetik sıkıntılar görünmez diş teli tedavisinde bir problem haline gelmezler.
  • Braketler dişlerin iç kısmına yerleştirildiğinden tedavi sürecindeki iyileşmeler gözle daha kolay ve daha rahat görülebilir.
  • Her yaştan insan bu tedaviden yararlanabilir.
  • Lingual diş tellerini dışarıdan fark etmek zor olduğu için, insanların sosyal yaşantıları ve mesleklerinde olumsuz bir durum ortaya çıkmaz.

Lingual / Görünmez Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lingual diş teli tedavisi ilk olarak ağız ve dişlerin genel bir muayenesi ile başlar. Bu muayenede elde herhangi bir rahatsızlık tespit edilirse, öncelikle bu rahatsızlıklar tedavi edilir. Daha sonra dişlerin ve çene yapısının röntgeni ve fotoğrafı çekilir. Bu işlemlerden sonra ölçüler alınarak görünmez diş teli ve braketler hazırlanır. Braketler dişlerin iç kısmına yerleştirileceğinden dolayı braketler hazırlanırken dişlerin iç tarafının eğimi göz önüne alınır. Daha sonra braketler ve diş telinin dişlere yerleştirilmesi işlemine geçilir.

Görünmez diş teliDişlerin iç kısımlarına çeşitli yapıştırıcılar sürüldükten sonra braketler dişlere yapıştırılır. Daha sonra braketlerin sağlamlaştırılması ve ilerleyen süreçlerde sıkma işlemleri yapılabilmesi için aralarından diş teli geçirilir. Diş teli yerleştirilmesi tamamlanır. Tedavi süreci yaklaşık olarak 6 ay ile 2 yıl gibi bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. Bu süreci içersinde düzenli olarak diş hekiminize kontrole giderek diş tellerini sıktırma işlemlerini yaptıracaksınız. Ayrıca bu kontrollerde ortaya çıkan çeşitli rahatsızlıkları da tedavi ettirebilirsiniz.

Lingual Diş Teli Fiyatları

Diş teli fiyatları belirlenirken birçok farklı faktör ve etken göz önünde bulundurulur. Bu nedenle diş teli ücretleri hakkında sizlere kesin fiyatlar veremeyiz. Ancak ortalama fiyatlar verebilir. 2021 yılı için Lingual diş teli fiyatları ortalama olarak 7.000 – 10.000 TL’dir.

 

Site haritası yolu gösterir.
Doktorya's Hortclux